Kuchnia

NOWOCZESNE KUCHNIE

Dlaczego mówimy że kuchnia jest nowoczesna? Czy to kwestia elementów, dodatków, kolorystyki? Zagadnienie to jest szeroko pojęte. Planując nowatorskie rozwiązania kierujmy się tym, aby była ona funkcjonalna ale jednocześnie estetyczna. Osiągnąć taki cel pomoże na pewno dobór odpowiednich mebli, zaopatrzonych w nowoczesne mechanizmy. Bardzo popularne staje się zamawianie mebli kuchennych na wymiar.

Sprzęty i ich rola w kuchni

Przychodzi ważny moment, jakim jest dobór sprzętu do naszej kuchni. Nie, nie to nie pomyłka. Czy będzie to kuchnia zakupiona w sklepie czy wykonywana na zamówienie, najpierw zaopatrujemy się w odpowiedni sprzęt. Nowoczesna kuchnia cechuje się stawianiem na rozwiązania proste, wygodne w użytkowaniu. Nieodzownym jej elementem są płyty indukcyjne, zastępujące ciężkie i trudne w utrzymaniu palniki gazowe. Zmywarka czy lodówka zostaje ukryta pod frontami a piekarnik czy mikrofala otrzymują nowe miejsce w nowatorskim wydaniu. Mikrofala kojarzy nam się z mała skrzynką stojącą na blacie kuchennym. Jak powszechnie wiadomo z czasem, staje się ona również półką na różnego rodzaju drobiazgi. To już nie ten kierunek. Stawiając na nowoczesną kuchnie zabudowujemy ją obok lub nad piekarnikiem. Ten też powinien znajdować się na wysokości wzroku, abyśmy gotując mogli swobodnie zerkać na przygotowywaną w nim potrawę lub deser.

Wszystko to jakieś wymysły, możemy słuchać ze strony naszych mam, czy ukochanej babci. Nic podobnego. Wałkujemy motto nowoczesnej kuchni, które stawia na funkcjonalność i prostotę. Jeśli część sprzętów ukryjemy pod frontami stanie się bardziej spójna i jednolita. Te zaś które częściowo musimy pozostawić odsłonięte, starajmy się rozmieścić tak aby nie stawały się kolejną przestrzenią dla skarbów a naszym sojusznikiem w czasie gotowania.

Mechanizmy z tej epoki

Systemy bezuchwytowego otwierania mebli, znalazły miejsce w sercach inwestorów. Otwieranie szafek wyposażonych w ten system polega na delikatnym naciśnięciu. Bardzo pomocne rozwiązanie, gdy podczas pracy mamy brudne i mokre dłonie. Z łatwością możemy posłużyć się inną częścią ciała. Nieco kosztowniejszym rozwiązaniem cieszy się elektryczne wspomaganie ruchu. Lekkie naciśnięcie lub pociągnięcie sprawi że szuflada otworzy się sama. Dodatkowym atutem w systemie bezruchowym jest czujnik, który wykrywając przeszkodę w trakcie wysuwania zatrzymuje mechanizm. Niezwykle pomocne w przypadku rozbieganych dzieci.

Chcąc unowocześnić kuchnię ale mniejszym nakładem finansowym, wystarczy zastosować prowadnice zapewniające pełen wysów. Naszym oczom ukaże się wówczas szuflada w całej swojej okazałości. Standardem podczas wykonywania nowoczesnej kuchni stały się już prowadnice samodomykające z systemem zwalniania tuż przed zamknięciem. Co za tym idzie? Brak uderzeń w przypadku nagłego zamknięcia.

Strefa przechowywania żywności

Kolejny raz mówimy tu o funkcjonalności, wręcz prześladuje nas w każdym zagadnieniu. Kuchnia w nowoczesnym wydaniu skrywa w sobie praktyczny schowek na żywność o długim terminie ważności lub niewielki arsenał przetworów. Ale to nie możliwe, nie ma miejsca. Nic bardziej mylnego. Wykorzystanie niewielkich wnęk i zastosowanie w nich półek siatkowych lub szuflad koszowych, pozwoli na ulokowanie tego typu artykułów. Możliwości takie daje kuchnia gotowa i na wymiar. W zależności od gabarytów może to być szafka długości podobnej do wysokości pomieszczenia lub niższa ale wąska czasem zaledwie 15-sto centymetrowa.

Klimat, stylistyka, inspiracje

Kolorystyka na której bazuje nowoczesność nie skupia się w jednym przedziale. Jej zadaniem jest zachowanie harmonii i estetyki. Możemy kierować się stylem skandynawskim, rustykalnym lub uderzyć w loftowy klimat. Uwzględniamy tylko, że nasz wybór powinien współgrać z funkcjonalnością i być dopełnieniem całokształtu wykonanej kuchni. Stolarz rzecz jasna pokaże nam wzornik z którego korzysta. Okazać się może, że nie będziemy potrafili przenieść koloru na całość zabudowy w naszym wyobrażeniu. Przygotujmy się wcześniej, wiele pism zawiera przykładowe aranżacje. To samo dotyczy się stron internetowych. Jednym z rozwiązań jest też pytanie skierowane w stronę stolarza, o możliwość wykonania projektu w programie do wizualizacji. Większość świadczy taką usługę bezpłatnie, w ramach zachęcenia potencjalnego klienta.

Wszystko ustalone. Wiemy już co z czym się je. Więc do dzieła. Kuchnia sama się nie zrobi.