Aktualności

Wydajna pompa głębinowa – dobry wybór na wiele lat

Pompa głębinowa to urządzenie służące do zaopatrywania w wodę instalacje wodociągowe. Producenci wciąż opracowują nowe rozwiązania, które mają usprawniać działanie układów dostarczających wodę pitną i użytkową. Dlatego wybór urządzenia do określonych potrzeb nie jest prosty. Na rynku można znaleźć wiele pomp o różnej charakterystyce pracy.

Trwałość i wydajność

Podstawowym elementem pompy głębinowej jest silnik. Wyznacza zakres pracy, bo to od jego mocy zależy wydajność urządzenia oraz maksymalna wysokość, na jaką może przetransportować ciecz. Pompa głębinowa może być wyposażona w silnik elektryczny jedno- lub trójfazowy, zasilany prądem 230V lub 400V. Mechanizm może być chłodzony wodą lub olejem. Bardzo ważne jest smarowanie łożysk, bo przedłuża to ogólną żywotność silnika. Ponadto jego elementy powinny być wyprodukowane z trwałych i odpornych na korozję materiałów, takich jak stal nierdzewna, mosiądz i żeliwo.

Zawartość piasku

Należy pamiętać, że pompa głębinowa to maszyna pozyskująca zimną wodę, która nie posiada w składzie substancji agresywnych chemicznie. Urządzenia te są jednak przystosowane do tłoczenia cieczy z określoną zawartością piasku. Dlatego pompę należy dobrać do warunków studni lub innych zbiorników, które mają być wykorzystywane. W zależności od modelu, pompy mogą transportować wodę z obecnością piasku na poziomie od 50 do 150 mg/m³. Zwykle im większa tolerancja na piasek, tym bardziej trwała będzie pompa. W razie wątpliwości należy skonsultować się z producentem danego urządzenia.

Właściwie dobrana pompa głębinowa będzie skutecznie dostarczać wodę przez długi czas. Ważna jest niezawodność i wydajność pracy. Najlepiej wybierać urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów, bo zwykle ma to wpływ na wyższy komfort użytkowania.