Aktualności

Ubezpieczenie D&O – co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie to bardzo istotna forma zabezpieczenia, na którą decyduje się wiele osób, by w razie czego móc liczyć na odpowiednie odszkodowanie. Podobnie jest w przypadku osób, które zarządzają różnego rodzaju spółkami. Ubezpieczenie D&O jest to rodzaj ochrony, jaką poza granicami Polski znają i praktykują w wielu krajach od lat. W Polsce możliwość skorzystania z tego rodzaju ubezpieczenia można sobie zapewnić od kilkudziesięciu lat. Możliwość zaistniała bowiem dopiero po przeprowadzeniu transformacji ustrojowej, kiedy na rynku zaczęły wyrastać kolejne prywatne – mniejsze lub większe firmy.

Dla kogo jest ten rodzaj ubezpieczenia – to może zostać nim objęty oraz w jakich przypadkach może chronić przed nieprzewidzianymi sytuacjami

Ubezpieczenie D&O jest formą zabezpieczenia osób, które wchodzą w skład członków rady nadzorczej firmy. Tego rodzaju praktyki można zaobserwować również wśród niewielkich działalności gospodarczych, gdzie rada nadzorcza jako taka nie funkcjonuje, a ubezpieczenie dotyczy wówczas osoby zarządzającej firmą, która jednocześnie jest także jej właścicielem. Ubezpieczenie D&O chroni przede wszystkim przed ewentualnymi pozwami o odszkodowanie czy jest to fundusz, z którego finansowane są koszty procesów. Przy prowadzeniu własnej działalności istotna jest klarowność dokumentów oraz zabezpieczenie na wszelki wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą mieć miejsce. Z tego rodzaju ubezpieczenia chętnie korzysta coraz więcej firm.