Aktualności

Rodzaje styczników elektrycznych

Podstawowe informacje o stycznikach elektrycznych

Styczniki są nieodzownym elementem każdej instalacji elektrycznej. To dzięki nim możliwe jest sterowanie przepływem prądu w różnych obwodach elektrycznych. Choć wiele osób może nie być świadomych ich obecności, zdecydowanie stanowią one jedno z kluczowych urządzeń elektrotechnicznych we współczesnym świecie.

Cechą charakterystyczną styczników jest ich zdolność do pracy pod obciążeniem. Wyróżniają się one bowiem tym, iż są w stanie pracować w sposób ciągły, obsługując jednocześnie duże obciążenia. Własności te czynią je niezwykle cennymi w świecie elektroniki.

Styczniki prądu stałego

Jednym z podstawowych typów styczników używanych w domach i przemyśle są styczniki prądu stałego. Są one znakomite w sytuacjach, gdy konieczne jest bezpieczne i skuteczne przełączanie obciążeń prądu stałego. Te rodzaje styczników elektrycznych są popularne np. w przemyśle motoryzacyjnym.

Natomiast styczniki prądu stałego, ze względu na swoją konstrukcję, bywają nieco trudniejsze do obsługi niż ich odpowiedniki do prądu zmiennego. W przeciwnym razie jednak, oferują podobne funkcje, jak ograniczanie przepływu prądu w celu uniknięcia przeciążeń, czy wyłączanie obciążenia w razie awarii.

Styczniki prądu zmiennego

Styczniki prądu zmiennego są równie popularne, jeżeli nie bardziej, niż styczniki prądu stałego. Są one najczęściej wykorzystywane w domowych i przemysłowych systemach elektrycznych. Dzięki swojej konstrukcji są zdolne do obsługi naprawdę dużych obciążeń.

Cechą charakterystyczną tych styczników jest ich zdolność do łatwego przełączania prądu między różnymi obwodami. To właśnie ta cecha sprawia, że są one tak często używane we wszelkiego rodzaju zastosowaniach elektrycznych.

Styczniki półprzewodnikowe

Innym typem styczników, które zasługują na uwagę, są styczniki półprzewodnikowe. Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia wykorzystujące półprzewodniki w swojej konstrukcji. Charakteryzują się one przede wszystkim bardzo dużą szybkością działania, co jest kluczowe w wielu zastosowaniach przemysłowych.

Styczniki półprzewodnikowe są również zdolne do obsługi bardzo dużych obciążeń. Ich podstawowym zadaniem jest możliwość szybkiego przełączania prądów o dużym natężeniu. To czyni je niezwykle atrakcyjnymi dla przemysłu i innych profesjonalnych zastosowań. Hurtownia Elektryk Wojciechowscy Sp.k.