Aktualności

Opony samochodowe – rodzaje opon

Opony samochodowe to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Rozmiar opony i jej przeciętne życie wpływają na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Dlatego tak ważna jest dokładna weryfikacja techniczna pojazdu, która towarzyszy każdej sprzedaży samochodu.

Na szczęście dziś możemy liczyć na sporo atrakcyjnych propozycji, a przede wszystkim na wiele nowoczesnych metod zapewnienia bezpieczeństwa. Ceny opon mają też tendencję do spadku, co zwiększa walory ekonomiczne użytkowania samochodu.

Opony letnie

Opony letnie to najbardziej popularny typ opon samochodowych. Są one przeznaczone do użytkowania w temperaturach powyżej 7°C. Opony letnie charakteryzują się miękkim bieżnikiem, który zapewnia dobrą przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni. Niestety, ich głównym minusem jest szybkie ścieranie się bieżnika. Dlatego też należy pamiętać o wymianie opon na nowe przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego.

Opony zimowe

Opony zimowe to rodzaj opon, który charakteryzuje się głęboko wciętym bieżnikiem. Jest on przeznaczony do użytkowania w temperaturach poniżej 7°C. Opony zimowe doskonale sprawdzają się na śliskich i oblodzonych nawierzchniach. Ponadto, opony zimowe są wyposażone w kolce lub inne elementy ułatwiające przyczepność do podłoża. Niestety, tego typu opony mają tendencję do szybkiego ścierania się na suchych i ciepłych nawierzchniach. Dlatego też należy pamiętać o wymianie opon na nowe przed rozpoczęciem sezonu letniego.

Opony całoroczne

Opony całoroczne to rodzaj opon, który łączy w sobie cechy opon letnich i zimowych. Są one przeznaczone do użytkowania w temperaturach od 7°C do -7°C. Opony całoroczne charakteryzują się uniwersalnym bieżnikiem, który zapewnia dobrą przyczepność na mokrej, suchej i śliskiej nawierzchni. Ponadto, opony całoroczne są wyposażone w kolce lub inne elementy ułatwiające przyczepność do podłoża. Niestety, tego typu opony mają tendencję do szybkiego ścierania się na suchych i ciepłych nawierzchniach. Dlatego też należy pamiętać o wymianie opon na nowe przed rozpoczęciem sezonu letniego lub jesiennego.