Biznes

Nasiona i cebulki – kiedy sadzić?

Co należy wiedzieć o nasionach oraz cebulkach?

Nasiona i cebulki roślin sadzi się w gruncie mniej więcej od połowy sierpnia do połowy miesiąca listopada. Im będziemy z tym dłużej zwlekać, tym będą one miały zdecydowanie mniej czasu, aby ukorzenić się jeszcze przed nadejściem zimy. Dowiedzmy się wszystkiego o sadzeniu zarówno jeśli chodzi o nasiona i cebulki.

Cebulki cebulicy, tulipanów, irysów, hiacyntów, narcyzy, krokusów, szafirków oraz przebiśniegów możemy już kupić w miesiącu sierpniu. Pierwsze cebulki sadzi się już od połowy miesiąca sierpnia, a ostatnie cebulki nawet zakopujemy jeszcze w listopadzie. Musimy wiedzieć, że poszczególne terminy mają orientacyjny charakter oraz mogą się różnić zależnie od przebiegu pogody w konkretnym roku. W ubiegłych latach sadzenie kwiatowych cebulek było nawet możliwe jeszcze w miesiącu grudniu. Powinniśmy rozsądnie zawsze ocenić przyrodę oraz także bądźmy elastyczny do jesiennych oraz nietypowych temperatur lat ostatnich. Więcej na https://www.gardenowo.pl/nasiona/

Jak sadzimy rośliny strączkowe?

Jeśli chodzi o głębokość sadzenia cebulek to przede wszystkim wszystko jest zależne od ich wielkości. Im cebulka jest większa, tym ją głębiej zakupujemy. Można także przyjąć zasadę, że cebulki należy zakopywać na głębokości, która jest równa wysokości trzykrotnej. Jednak to tylko zasady ogólne.

Na piaszczystych glebach cebulki zawsze się sadzi głębiej. Na płytce gliniastej sadzimy między innymi szafirki, cebulki przebiśniegów oraz krokusów. Należy je sadzić na głębokości około pięciu centymetrów, a same cebule botanicznych tulipanów na około dziesięć centymetrów. Ogrodowe tulipany, narcyzy oraz narcyzy umieszcza się na głębokości między 12,5 a 15 centymetrów.Odstępy pomiędzy poszczególnymi cebulkami zależą od wysokości docelowej roślin. Cebulki wysokich roślin sadzi się w odległości co jakieś trzydzieści do czterdziestu centymetrów od siebie, a z kolei niskie co mniej więcej cztery bądź pięć centymetrów.Większość na pewno lubi nasłonecznione miejsca, ale jednak nie w pełnym słońcu. Można wybrać lekki półcień. W cieniu jak najbardziej będą rosły źle. Gleba dla cebulowych roślin powinna być przepuszczalna oraz próchnicza. Kwiaty z cebulek rosnących na glebach ciężkich będą niekształtne oraz niskie, a na piaszczystych glebach mogą być wyrośnięte nadmiernie oraz także wiotkie. Miejsce, gdzie cebulki posadzimy warto głęboko uprzednio przekopać oraz wymieszać z liściową ziemią.

Cebulowe rośliny prezentują się najładniej oczywiście w grupach. Dlatego właśnie zawsze sadzimy minimum po pięć cebulek jednej odmiany czy też gatunku. Najlepiej się prezentują w grupie kilkunastu, a nawet jakiś kilkudziesięciu sztuk. Łany kolorowe cebulowych roślin wyglądają idealnie pod koronami drzew. Najlepiej się prezentują w naturalistycznych nasadzeniach oraz w rabatach nieregularnych.

Są to naprawdę ważne informacje. Szczególnie dla początkujących ogrodników, którzy wszystkiego się uczą. Pamiętajmy, że bez teorii nigdy nie osiągniemy sukcesu. Zróbmy wszystko, aby cieszyć się pięknymi roślinami.