Aktualności

Leasing – co to takiego?

Na zakup samochodu za gotówkę w obecnej sytuacji mało kto może sobie pozwolić. Wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych jest poza zasięgiem większości polskich obywateli. Na szczęście, istnieje rozwiązanie, dzięki któremu możemy uzyskać całkowicie nowy samochód bez uszczerbku dla naszego domowego budżetu. O czym mowa? Chodzi tutaj oczywiście o leasing. W niniejszym artykule tłumaczymy, jakie są korzyści wynikające ze zdecydowania się na leasing samochodu. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury. 

Czym jest leasing – pakiet najważniejszych informacji

Leasing oznacza umowę cywilnoprawną. Zawierają ją dwie strony: leasingodawca, czyli finansujący oraz leasingobiorca określany jako korzystający. W największym skrócie: leasing działa na podobnych zasadach co zakupy na raty bądź wynajem długoterminowy. Jego cechą charakterystyczną jest oddanie konkretnej rzeczy w użytkowaniu leasingobiorcy. Obowiązkiem leasingobiorcy jest z kolei uiszczanie określonej opłaty leasingodawcy w sposób cykliczny, na przykład co miesiąc, co kwartał lub co rok. Najczęściej umowa leasingu jest podpisywana na czas nieokreślony.

Co różni leasing od popularnych zakupów na raty? Leasing wyróżnia to, że w trakcie całego czasu trwania umowy leasingobiorca posiada prawo do eksploatowania środków trwałych (czyli np. samochodu), jednak nie jest jeszcze ich właścicielem. Leasingobiorca staje się właścicielem takiego samochodu dopiero wtedy, gdy spłaci całość rat oraz wpłaci wcześniej uzgodnioną kwotę. Ta kwota wynosi zazwyczaj około 1% wartości przedmiotu.

Co jest przedmiotem leasingu? Najczęściej są to samochody oraz inne pojazdy, np. maszyny rolnicze, ciągniki, TIR-y itd. Czasem mogą to być nawet nieruchomości lub element wyposażenia biur.

Jak znaleźć najlepszą ofertę leasingu? Samodzielne poszukiwanie najlepszej oferty wbrew pozorom nie jest takie proste. Na szczęście, obecnie istnieją innowacyjne narzędzia, dzięki którym znalezienie oferty zajmuje tylko kilka chwil. Porównywarka leasingowa https://sprawdzleasing.pl/porownywarka-leasingu/ to specjalny portal, na którym możemy zapoznać się z ofertami leasingu od różnych firm. Dodatkowo, porównywarka leasingowa jest całkowicie darmowa.