Biznes

Jak dobrze dobrać głośniki do komputera?

Czysty, pozbawiony zakłóceń dźwięk z komputera to rozwiązanie, które można uzyskać stosując odpowiedni zestaw głośników. Wybór do łatwych nie należy, tym bardziej, gdy mają to być głośniki dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Czym zatem kierować się podczas zakupu, by przez długi czas cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem?

Głośnik głośnikowi nierówny

W sklepach ze sprzętem elektronicznym znaleźć można bogaty wachlarz głośników, wśród których znaleźć można modele przeznaczone głównie do słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania w gry komputerowe. Są także głośniki uniwersalne, które – jak zapewniają producenci – zadowolą każdego, a co ważniejsze, nie mają zbyt dużych wymagań technicznych. Standardowy zestaw składa się najczęściej z dwóch głośników satelitarnych oraz głośnika niskotonowego. Nietrudno jednak zauważyć, że poszczególne rozwiązania różnią się przede wszystkim parametrami technicznymi. Wybierając zestaw głośników warto więc zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty:

– moc – najważniejszy parametr każdego głośnika, decyduje przede wszystkim o tym, jak „potężny” dźwięk potrafi wydać konkretne urządzenie;

– pasmo przenoszenia (częstotliwość) – informuje o wysokości odtwarzanych dźwięków, optymalne urządzenie powinno mieć możliwie najniższą wartość minimalną i wysoką wartość maksymalną;

– złącza – poszczególne złącza przeznaczone są do konkretnych zadań, m.in. umożliwiają podłączenie do komputera, telewizora, konsoli itd.

Na co zwracać uwagę wybierając głośniki?

Dostępne na rynku głośniki różnią się zarówno stroną estetyczną, jak i stricte techniczną, dzięki czemu bez problemu można model, który spełni oczekiwania gracza, jak i melomana. Miłośnicy muzyki powinni przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby wybrany głośnik posiadał optymalną moc oraz szeroką częstotliwość – jest to gwarancja, że dźwięk będzie wiernie reprodukowany. Ważnym elementem jest także materiał, z którego został wykonany głośnik – najlepsze okazuje się naturalne drewno.

Głośniki o dużej mocy sprawdzą się także w przypadku graczy, choć w tym przypadku nie jest ważne, z jakiego materiału wyprodukowano dany model. Ważnym czynnikiem są natomiast gniazda HDMI oraz RCA, umożliwiające podłączenie do konsoli. Przydatne okazuje się także wejście na mikrofon oraz wyjście słuchawkowe.