Źródło: https://alkan.pl/
Czym właściwie są żarówki energooszczędne? Poznaj definicję i typy rozwiązań dostępnych w hurtowniach elektrycznych
Mianem żarówki energooszczędnej określa się dziś kilka typów źródeł światła dostępnych w hurtowniach elektrycznych. Są one przypisane do tej kategorii przede wszystkim na znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnych lamp żarowych poziom zużycia energii. Do najpopularniejszych spośród nich jeszcze niedawno należały lampy halogenowe, pod względem konstrukcji i sposobu działania najbardziej zbliżone do klasycznej bańki Edisona. Modele te, zalecane przez Unię Europejską jako bardziej ekologiczny zamiennik tradycyjnych żarówek, wyposażone były w wolframowy żarnik i wypełnione gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu, który zapobiegał ciemnieniu szkła od wewnątrz. Ich wadę stanowiła jednak znaczna emisja ciepła podczas pracy, przez co pobierały one więcej energii niż nowocześniejsze LED-y i były od nich znacznie mniej trwałe. Dlatego też od września 2018 roku na rynkach w krajach członkowskich Unii Europejskiej znajdziemy dwa typy energooszczędnych źródeł światła: lampy wyładowcze, zwane także świetlówkami, oraz lampy diodowe, czyli tak zwane LED-y. Choć oba te typy zaliczamy do kategorii urządzeń o niższym niż standardowe zapotrzebowaniu na energię, zasady ich działania są od siebie diametralnie różne. Zobaczmy, jak działają i czym charakteryzują się dostępne dziś ekologiczne rozwiązania!
Lampy wyładowcze, czyli przede wszystkim świetlówki kompaktowe
Mianem lamp wyładowczych określa się urządzenia, które emitują światło dzięki zachodzącym w ich wnętrzu wyładowaniom elektrycznym w oparach określonych metali lub gazów. W dostępnych na rynku modelach najczęściej wykorzystuje się opary rtęci. Dodatkowo bańka takiej lampy pokryta jest zwykle od wewnątrz luminoforem, czyli specjalną substancją, która pozwala przekształcić niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne na widzialny strumień światła.
Ten typ urządzeń oświetleniowych występuje na rynku w dwóch najpopularniejszych postaciach – albo w kształcie długich prostych rur, wymagających podłączenia do odpowiedniej obudowy na obu końcach, albo w kształcie bardziej lub mniej przypominającym tradycyjną żarówkę, z jednym gwintowanym trzonkiem. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z klasyczną świetlówką, natomiast w drugim mówimy o świetlówce kompaktowej.
Warto podkreślić, że urządzenia tego rodzaju stanowiły jeden z najczęściej wybieranych zamienników tradycyjnych żarówek w pierwszych latach, w których – zgodnie z rozporządzeniami wprowadzonymi na terenie całej Unii Europejskiej – zaczęto odchodzić od produkcji i sprzedaży tych mocno energochłonnych i niezbyt trwałych źródeł światła. Początkowo były one dostępne przede wszystkim w postaci kilku skręconych szklanych rurek. Dziś na rynku znajdziemy jednak szeroki wybór modeli – od tych do złudzenia przypominających tradycyjną szklaną bańkę aż po modele dekoracyjne i ozdobne.